Na czym polega działanie turbiny? Jak działa turbosprężarka?

Turbosprężarka montowana jest w większości współczesnych samochodów. Kiedyś była ona dedykowana tylko dla aut sportowych, jednak szybko się to zmieniło.

Dlaczego wprowadzenie turbosprężarki było tak ważne w kontekście rozwoju motoryzacji? Przede wszystkim dlatego, że szukano sposobu na to, aby zwiększyć moc silnika przy jednoczesnym obniżeniu jego wagi. Cała istota działania turbosprężarki skupia się na tym, aby zwiększyć ciśnienie powietrza wlatującego do silnika dzięki wykorzystaniu energii wydobywających się spalin.


Turbosprężarka = turbina + sprężarka

Turbosprężarka składa się z dwóch maszyn przepływowych. Jedną stanowi turbina, drugą zaś jest sprężarka. Działanie turbosprężarki polega na tym, że do jej napędu wykorzystywana jest energia spalin, które trafiają do rury wydechowej. Warto pamiętać, że turbosprężarki co raz częściej bywają rozbudowywane o dodatkowe urządzenia regulujące. Mają one na celu kontrolować ilość dostarczanego powietrza.

Sprężarka pobiera energię z wałka, a następnie zasysa i spręża powietrze. Sprężarka wtłacza do cylindra większą ilość powietrza. Przez to rozwiązanie, większa ilość tlenu trafia do każdego cylindra. Krótko mówiąc, skutkuje to tym, że w takiej samej objętości komory spala się dużo większa ilość paliwa. To natomiast w rezultacie powoduje wzrost mocy silnika.

Turbodoładowanie mogło by się wydawać prostym rozwiązaniem, jednak jego wynalezienie i pomyślne zastosowanie w samochodach osobowych przyczyniło się znacznie do rozwoju motoryzacji. Spora ilość koncernów motoryzacyjnych opiera swoją produkcję na silnikach turbodoładowanych, m. in. Volkswagen AG, Renault oraz BMW.Regeneracja turbosprężarek Warszawa, Łódź, Wrocław, Poznań, Kielce, Kraków, Katowice, Opole, Bielsko Biała, Częstochowa, Białystok

Naprawa turbosprężarek Olsztyn, Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Grudziądz, Gorzów Wielkopolski, Piła, Suwałki, Elbląg, Ełk

Regeneracja turbin Siedlce, Radom, Mielec, Rzeszów, Lublin, Tarnów, Zielona Góra, Bydgoszcz, Legnica, Krosno, Kalisz

Naprawa turbiny Rybnik, Gliwice, Nowy Sącz, Tychy, Jelenia Góra, Nysa, Stargard Szczeciński, Wałbrzych, Koszalin, Starachowice

Naprawa Turbosprężarek

ul. KEN 20

37-450 Stalowa Wola, woj. podkarpackie

tel. 609 707-060

pawlik.sw@bosch-service.pl

100% Zaufania