Zmienna geometria turbosprężarki – co to takiego?

Turbosprężarka, wynaleziona ponad sto lat temu, nie wygląda dzisiaj identycznie, jak ta pierwsza. Obserwacja jej działania i zastosowanie w różnych modelach silników przyczyniło się do polepszenia jej funkcjonalności. Z upływem czasu stworzono turbosprężarkę o zmiennej geometrii łopatek. Czym dokładnie ona jest? Jakie ma zadanie? W czym różni się od zwykłej turbosprężarki? Jaki wpływ ma na działanie silnika? Odpowiedź na te pytania znajdziecie Państwo poniżej.

"Zmienna geometria turbosprężarki", "zmienna geometria łopatek", "turbosprężarka o zmiennej geometrii łopatek" – to najpopularniejsze określenia technologii stosowanej w celu wyeliminowania problemu "turbodziury". Technologia ta polega na zastosowaniu turbosprężarki ze zmiennym kątem nachylenia łopatek turbiny.

Technologia zmiennej geometrii turbosprężarki oznaczana jest symbolem VGT, VTG bądź VNT. Służy ona przede wszystkim do tego, aby zmniejszyć odczuwalność czasu odpowiedzi turbiny na wciśnięcie gazu. Turbosprężarka nie ma możliwości dostosowania się do zmian prędkości obrotowych. Natomiast dzięki zmianie kąta nachylenia kierownic, możliwa jest zmiana poszczególnych parametrów.


Plusy zastosowania zmiennej geometrii

Zmienna geometria łopatek przyczynia się głównie do optymalizacji ciśnienia doładowania silnika poprzez większe wykorzystanie energii spalin. Rozwiązanie to przyczyniło się w znacznym stopniu do poprawy efektywności turbosprężarki razem ze zmianą prędkości obotowych silnika.Regeneracja turbosprężarek Warszawa, Łódź, Wrocław, Poznań, Kielce, Kraków, Katowice, Opole, Bielsko Biała, Częstochowa, Białystok

Naprawa turbosprężarek Olsztyn, Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Grudziądz, Gorzów Wielkopolski, Piła, Suwałki, Elbląg, Ełk

Regeneracja turbin Siedlce, Radom, Mielec, Rzeszów, Lublin, Tarnów, Zielona Góra, Bydgoszcz, Legnica, Krosno, Kalisz

Naprawa turbiny Rybnik, Gliwice, Nowy Sącz, Tychy, Jelenia Góra, Nysa, Stargard Szczeciński, Wałbrzych, Koszalin, Starachowice

Naprawa Turbosprężarek

ul. KEN 20

37-450 Stalowa Wola, woj. podkarpackie

tel. 609 707-060

pawlik.sw@bosch-service.pl

100% Zaufania